[Zaloguj]

Akordy cisowe - Forum CDur.pl

Tu jestem: Forum / Nauka gry / Akordy cisowe
InformacjeWiadomość
Użytkownik:
anonimowy
Wysłany:
2020-01-05 19:19:35
Witam Serdecznie .
Czy ma znaczenie w jakim przewrocie złapię akord ??
A chodzi mi o to czy np. Cis to to samo co Es ??
Pytam dlatego że jak trzymam akord "C" ( c,e,g) i wciskam akord Cis (cis f gis) to wyświetla mi w keyboardzie akord C# a jak wcisnę akord D (d fis a) i znowu łapię akord Cic to wyświetla mi akord Db i tak jest też z innymi akordami. Przepraszam ale jestem samoukiem akordy znam, bynajmniej tak mi się wydawało ale teraz troszkę się zamotałem.
Mogę poprosić o podpowiedź co robię nie tak, a może ważne są w jakich przewrotach je łapię lub mam źle ustawioną klawiaturę w keyboardzie ( YAMAHA PSR S970 )
Użytkownik:
anonimowy
Wysłany:
2020-02-12 17:06:27
Owszem, ma znaczenie w jakim przewrocie zagrasz akord. Wynika to z zasad panujących w harmonii muzycznej. Ów zagadnienie nie jest do opanowania w 5 minut przez amatora, więc odsyłam do lektury K. Sikorski "Harmonia cz. 1".
Cis posiada zupełnie inne dźwięki składowe niż Es, zapewne tu miałeś na myśli Dis. Dis i Es posiadają te same dźwięki, lecz nie są tymi samymi akordami. Kiedy używamy Dis a kiedy Es? Zależy to od tonacji, w której się znajdujemy. Przykładowo: w tonacji B dur (Bb major) nie wystąpi akord Dis, gdyż składa się on z dźwięków dis fisis oraz ais, które nie występują w skali tonacji B dur. b c d es f g a - są dźwiękami tonacji B dur, zatem tu pasuje nam akord Es dur.
Tutaj polecam zaznajomić się z teorią muzyki, żeby w kontakcie z innymi muzykami w przyszłości współpraca była czytelna. Dodatkowo mogę nadmienić, że profesjonaliści uważają, że utwór zagrany np. w tonacji Gis brzmi inaczej niż w tonacji As.

Moja rada jest następująca - nie patrz na nazwy, które Ci piano wyświetla, tylko ucz się tego w głowie.